Jak wybrać żarówkę? 0

Rodzaje żarówek: Jaką wybrać żarówkę?

Żarówki w uproszczeniu można podzielić ze względu na typ tradycyjne, halogenowe, energooszczędne i led lub ze względu na trzonek E27, E14, G9, Gu10, G4 opiszę tu tylko najbardziej podstawie powszechnie używane żarówki w oprawach domowego użycia, które właściwie nazywać by trzeba źródła światła.

Żarówki dobieramy z zależności od przeznaczenia i oczywiście do oprawy oświetleniowej. Każda lampa ma określny trzonek (np. duży gwint to E27) i moc maksymalną (np. 60W). Jeżeli przy trzonku jest podana moc z reguły dotyczy ona maksymalnej mocy przy wyborze żarówki tradycyjnej. Przy wyborze możemy się kierować różnymi względami my się skupimy w tym opisie na zużyciu energii elektrycznej, żywotności i barwie światła. Barwę światła podajmy w kewinach np. 2800K barwa ciepła. Do pomiaru „jasności świecenia” są lumeny np. 640lm im więcej tym jaśniej.

Żarówki w uproszczeniu można podzielić ze względu na typ tradycyjne, halogenowe, energooszczędne i led lub ze względu na trzonek E27, E14, G9, Gu10, G4 opiszę tu tylko najbardziej podstawowe powszechnie używane żarówki w oprawach domowego użycia, które właściwie nazywać by trzeba źródła światła.

Typy trzonków

rodzaje trzonków żarówek

Podział ze względu na typ:

żarówka tradycyjna

Żarówka tradycyjna charakteryzuję się najprostszą budową, dużym zużyciem prądu i krótką żywotnością do 1000 godzin jest to najtańsza opcja w zakupie najdroższa w eksplantacji. Barwa światła około 2500K-2800K. Żarówki można ściemniać.

żarówka halogenowa

Żarówka halogenowa podstawowa różnica miedzy żarówką tradycyjną a halogenową jest zastosowany wewnątrz gaz halogen. Jest to żarówka trwalsza z reguły do 2000godzin użytkowania. Są też wersje „EKOlogiczne” w zależności od producenta występują z różnymi nazwami oszczędność energii może być do 30% w porównaniu z żarówką tradycyjną. Barwa światła około 2500K-2800. Żarówki można ściemniać.

żarówka energooszczędna

Żarówki energooszczędne – świetlówki kompaktowe zużywają do 80% mniej energii od żarówek tradycyjnych. Mają długą żywotność do 10 000 - 20 000 godzin, częste włączanie skraca żywotność żarówek. Główną wadą jest najdłuższy okres oczekiwania po włączeniu do uzyskanie pełnej mocy świecenia, oczywiście w porównaniu do innych tu opisywanych żarówek. Te żarówki mogą mieć różną barwę światła z reguły 2700K ciepła 4000K neutralna 6500K zimna. Większości nie można ściemniać.

żarówka led

Żarówki LED to najnowszy typ opisywanych tu żarówek-źródeł światła. Żarówki zużywają 80% do 90% procent energii w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi, z mojego doświadczania jest bardziej 80% niż 90%. Żarówki led po włączeniu szybko uzyskują pełną moc świecenia, dobrze znoszą częste włączanie ale większość nie można ściemniać. Żarówki występują w różnych barwach światła z reguły 2700K- 3000K ciepła około 4000K neutralna 6000K-6500K zimna. Przy tego rodzaju źródle światła warto też zwrócić uwagę na kąt świecenia. Im szerszy tym bardziej się rozproszy światło to ważne w oświetlaniu pomieszczeń, chyba że chcemy tylko wyeksponować jakąś część.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl